Papež František nás zve: „Nyní nastal čas nového Svatého roku, kdy se znovu dokořán otevře Svatá brána a každý bude moci živě zakusit Boží lásku, která probouzí v srdci pevnou naději na spásu v Ježíši Kristu.“
Jubilejní neboli Svatý rok se slaví každých 25 let. Svatý rok 2025 byl zahájen otevřením Svaté brány baziliky svatého Petra ve Vatikánu 24. prosince 2024 a ukončen bude uzavřením této brány 6. ledna 2026 o slavnosti Zjevení Páně.
Poprvé se Svatý rok slavil v roce 1300. Řádné slavení Svatých roků se ustálilo od roku 1450 na období vždy po 25 letech. Svatý rok 2025 navazuje na Velké jubileum Svatého roku 2000 a Svatý rok 2025 je 25. řádným univerzálním jubileem v dějinách katolické církve. Organizací Jubilea 2025 byla na žádost papeže Františka pověřena Papežská rada pro novou evangelizaci.
Před Jubileem 2025 papež František ve své indikační bule nazvané Spes non confundit (Naděje nezklame) stanovuje jako Svaté brány ty ve Svatopetrské bazilice a v dalších třech papežských bazilikách, konkrétně v Lateránské bazilice, bazilice Panny Marie Sněžné a bazilice sv. Pavla za hradbami. Výjimkou bude Svatá brána v jedné věznici, kterou si papež osobně přeje otevřít, „aby vězňům nabídl konkrétní znamení blízkosti“.
Jubilejní rok 2025 byl zahájen otevřením Svaté brány Svatopetrské baziliky na Štědrý den roku 2024. Svatou bránu tohoto chrámu otevírá papež pouze na začátku Svatého roku. Obvykle je to první brána, která se při jeho zahájení otevírá. První doklad o tom, že se obřad konal ve Svatopetrské bazilice, pochází z roku 1500 za pontifikátu Alexandra VI.
Svatá brána symbolizuje Krista a jeho milosrdenství. Kristus sám je branou k Otci. Během každého svatého roku pak touto branou procházejí miliony poutníků. Zvláště symbolická je skutečnost, že Svatou branou lze do baziliky pouze vstoupit a nikoliv odejít. Projít touto branou vlastně znamená vyjádřit odhodlání vstoupit do Kristova srdce, souznít s ním a přijmout milosrdnou Otcovu náruč. Ježíš sám o sobě říká: „Já jsem dveře, kdo vejde skrze mne, bude spasen“ (Jan 9,10).
29. prosince papež otevřel Svatou bránu Lateránské baziliky v Římě. Ve stejný den, ve všech katedrálách a konkatedrálách po celém světě, sloužili mši svatou místní biskupové u příležitosti zahájení Jubilea. (Program zahájení v olomoucké arcidiecézi najdete zde.)
Na slavnost Panny Marie, Matky Boží, 1. ledna 2025 otevřel papež František Svatou bránu baziliky Panny Marie Sněžné a Svatou bránu baziliky sv. Pavla za hradbami v neděli 5. ledna o vigilii Zjevení Páně.
Jubileum skončí 28. prosince 2025 v místních církvích po celém světě, přičemž ve stejný den se uzavřou Svaté brány Lateránské baziliky i bazilik Panny Marie Sněžné a sv. Pavla za hradbami. Jubilejní rok bude formálně ukončen v Římě o slavnosti Zjevení Páně 6. ledna 2026.
Významným obsahem svatých roků je výzva k odpuštění ve všech vztazích a na všech úrovních, s čímž souvisí i možnost získání tzv. odpustků. Apoštolská penitenciárie zveřejnila dekret obsahující normy pro získání odpustků během Svatého roku 2025. V bule Spes non confundit vydané k Jubilejnímu roku je uvedeno, že termín „odpustek“ znamená synonymum „milosrdenství“, protože má vyjadřovat plnost Božího odpuštění, které nezná hranic.
Podmínky pro získání odpustků během Svatého roku 2025
Zdroj: www.cirkev.cz
Význam Loga Jubilejního roku
Logo zobrazuje čtyři stylizované postavy, které představují celé lidstvo, pocházející ze čtyř koutů světa. Objímají se, aby naznačily solidaritu a bratrství, které by měly spojovat všechny národy. Postava vpředu se drží kříže. Je to nejen znamení víry, kterou tato čelní postava objímá, ale také naděje, kterou nelze nikdy opustit, protože naději potřebujeme vždy, zejména ve chvílích největší nouze. Pod postavami jsou rozbouřené vlny, které symbolizují skutečnost, že životní pouť neprobíhá vždy hladce v klidných vodách. Okolnosti každodenního života a události v širším světě často vyžadují větší výzvu k naději. Proto bychom měli věnovat zvláštní pozornost spodní části kříže, jež byla prodloužena a změněna do podoby kotvy, která je spuštěna do vln. Kotva je dobře známá jako symbol naděje. V námořním žargonu se „kotvou naděje“ označuje záložní kotva, kterou používají plavidla zapojená do nouzových manévrů ke stabilizaci lodi během bouře. Stojí za povšimnutí, že obraz ilustruje poutníkovu cestu nikoli jako individuální podnik, ale spíše jako něco společného, vyznačujícího se rostoucí dynamikou, která vede člověka stále blíže ke kříži. Kříž v logu není v žádném případě statický, ale je také dynamický. Sklání se k lidstvu, nenechává člověka samotného, ale natahuje se k němu, aby mu nabídl jistotu své přítomnosti a bezpečí naděje. V dolní části loga se nachází motto Jubilejního roku 2025: Peregrinantes in Spem (Poutníci naděje), vyvedené zelenými písmeny.
Modlitba Jubilejního roku:
Otče na nebesích,
ve svém Synu Ježíši Kristu, našem bratru,
daroval jsi nám víru
a skrze Ducha Svatého
jsi do našich srdcí vlil lásku.
Dej, aby v nás víra a láska probudila
blaženou naději na příchod Tvého království.
Kéž nás Tvoje milost promění
v pozorné pěstitele sémě Evangelia,
které zúrodní lidstvo a vesmír
v důvěrném očekávání
nového nebe a nové země,
až se po porážce mocností Zla
navždy zjeví Tvoje sláva.
Kéž milost tohoto Jubilea
v nás, poutnících naděje,
oživí touhu po dobrech nebeských
a vleje do celého světa
radost a pokoj našeho Vykupitele.
Tobě, svatý Bože,
ať patří na věčnosti
chvála a sláva na věky věků.
Amen.
Jak získat odpustky?
Projekt Vlčí doupě přináší skrze videa radostnou zvěst o Boží lásce.
Videa lze sledovat také na tomto kanálu YouTube.
Dílo Vlčí doupě je možné finančně podpořit darem na: donace.cz/vlci-doupe
Jubilejní svatá místa v olomoucké arcidiecézi a jak získat odpustky během Svatého roku:
Se slavením jubilejního roku je spojena také možnost získat od 29. prosince 2024 do 28. prosince 2025 plnomocné odpustky vykonáním pouti na některé z jubilejních svatých míst. Pro olomouckou arcidiecézi jich bylo vybráno šest.
Plnomocné odpustky pro sebe a pro duše v očistci je možné získat splněním tří obvyklých podmínek a návštěvou uvedených míst, kde se věřící zúčastní mše svaté, modlitby růžence nebo dalších modliteb a bohoslužeb uvedených v pravidlech nebo na tomto místě stráví alespoň 15 minut v eucharistické adoraci a rozjímání, které zakončí modlitbou Otče náš, Vyznáním víry v jakékoli povolené formě a vzýváním Panny Marie, Matky Boží.
Katedrála sv. Václava v Olomouci
V srdci olomoucké arcidiecéze, katedrále sv. Václava, se pro jubilejní rok zavádí nabídka adorace a mše svaté vždy ve středu. Tichá adorace bude začínat v 11.30 a souběžně bude nabídnuta příležitost ke svátosti smíření, v poledne pak začne mše svatá.
Vedle toho platí i dosavadní nabídka pravidelných bohoslužeb a zpovědi.
Webové stránky: www.katedralaolomouc.cz
Bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně
Nabídka mší svatých i příležitostí ke svátosti smíření je na nejnavštěvovanějším moravském poutním místě po celý rok bohatá, jak to dokládá pořad bohoslužeb. V jubilejním roce k nim přibude i možnost nepřetržité adorace Nejsvětější svátosti. Ta bude po celý rok vystavena v kapli Panny Marie Lasalettské (Plačící).
Webové stránky: www.hostyn.cz
Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě
Program jubilejního roku ve velehradské bazilice začíná každou neděli ve 13.00 adorací v kapli Matky unie. Od 14.00 pak bude nabídnuta příležitost ke svátosti smíření a v 15.00 začne mše svatá. S přehledem ostatních, pravidelných bohoslužeb se lze seznámit zde.
Webové stránky: www.farnostvelehrad.cz
Poutní kostel Panny Marie Sněžné na Provodově
Mše svaté v poutním kostele na Malenisku jsou slouženy pravidelně po celý rok v neděli od 10.15 a v poutní sezónu (od 1. května do 21. října) pak i v neděli od 14.30. Svátost smíření je možné přijmout vždy půl hodiny před mší svatou.
Během Svatého roku se na tomto mariánském poutním místě budou slavit také poutě v den zvláštním způsobem věnovaný Panně Marii. Každou sobotu zde bude od 13.30 vystavena Nejsvětější svátost k adoraci a souběžně bude možné přijmout svátost smíření, ve 14.30 se pak bude slavit mše svatá.
Webové stránky: www.malenisko.cz
Poutní kostel Povýšení svatého Kříže na Kalvárii v Jaroměřicích u Jevíčka
Mše svatá na Kalvárii, v poutním místě věnovaném úctě ke Kristovu umučení a jeho kříži, se bude během jubilejního roku slavit každou neděli v 15.00. Předcházet jí bude od 14.30 adorace s možností přijmout svátost smíření.
Webové stránky: www.kalvariejaromerice.cz
Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku
Pro svatý rok se ve svatokopecké bazilice nabízí program v sobotu dopoledne: od 8.30 příležitost ke svátosti smíření, v 9.00 mše svatá a po ní adorace opět s možností přijmout svátost smíření.
Vedle toho lze využít pravidelné nabídky adorace vždy ve středu od 19.00 do 20.00, na požádání lze souběžně přijmout také svátost smíření.
Mše svaté se konají podle pravidelného pořadu bohoslužeb, ke svátosti smíření lze přistoupit před každou mší svatou a po domluvě kdykoli. Bazilika je otevřena každý den od 8.30 (v neděli již od 7.00), zavírá se v zimním období v 17.00 a v letním v 18.00.
Webové stránky: www.svatykopecek.cz
zdroje a více informací:
https://jubileum2025.cz/index.php
https://www.cirkev.cz/jubilejni-rok-2025
https://www.ado.cz/stitky/svaty-rok-2025/
https://www.katechetiolomouc.cz/index.php/jubilejni-rok-2025/